WordPress

WordPress Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

Hiç bir kodlamaya ihtiyaç duymadan, tüm içeriklerin ve bilgilerin internet ortamında yayımlanmasını sağlayan yazılıma WordPress denir. Bu yazılım sayesinde ücretsiz içeriklere ulaşılıp, yönetilebilmektedir.

Kişilerin herhangi bir bilgi birikimlerini ya da uzmanlık alanlarını paylaşmak için kurmak istedikleri internet sitesinin kurulumu için öncelikle hosting ve domain almaları gerekmektedir. Ancak, sitenin işlevselleşmesi için kodlama gereklidir. Bu da uzman kişiler tarafından ücret karşılığı yapılmaktadır.

WordPress işte bu noktada devreye girer. Site için gerekli hosting ve domain işleminden sonra,  bu yazılım sayesinde kodlama ve teknik bilgiye gerek kalmadan sitenin kurulması ve yönetilmesi sağlanmaktadır.

WordPress Bir İnternet Devrimidir.

İnternet sitesinin kuruluş aşamasında gerekli olan kodlama ya da teknik bilgilerin olması zorunluluğunu ortadan kaldıran WordPress, günümüzde dünyada kullanılan yazılımların içinde en fazla tercih edilenlerdendir. Yaklaşık olarak internet kullanıcılarının %30-35 ‘i sitelerini wordpress alt yapısıyla kurmuşlardır.

Bunda yazılımın teknik bilgiye ihtiyaç duymadan çok kolay bir şekilde uygulanması ve bunu yaparken de herhangi bir ücrete gerek kalmamasıdır. Bu nedenle,  kişiler farklı yazılımların aksine, kendi siteleri için en kolay ve ücretsiz olan yazılımı tercih etmektedir.

Böylece WordPress sayesinde kurulan sitenin bilgi içerikleri diğer internet kullanıcılarına ulaşılması kolaylaşmakta ve her iki taraf da amacına ulaşmaktadır.

WordPress.com ile WordPress.org Arasındaki Farklar Nelerdir?

Worpress, kendi içinde WordPress.com ve WordPress.org olarak ikiye ayrılsa da, yazılımın ana özelliklerinin tamamı wordpress.org sitesine aitdir. Yani tüm worpress eklentileri ve temaları sadece wordpress.org sitesinde bulunmaktadır.

Bu nedenle WordPress anlatılırken aslında anltılmak istenen wordpress.org olacaktır. WordPress.com sitesi alt yapısında ise, yazılımın özellikleri bulunmamaktadır Bunun için wordpress yazılım tercih edenler, hem kolay kurulum, hem de ücretsiz yazılım için wordpress.org’u tercih etmelidirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir