Pinterest Nedir Nasıl Kullanılır?

Pinterest Nedir? Nasıl Kullanılır?

Son zamanların popüler uygulamaları arasında yer alan Pinterest; pek çok kullanıcıya ulaşmış bir soysal ağdır. Popüler olmasının doğal sonucu olarak Pinterest nedir? Tarzındaki sorunların sıklıkla sorulduğu bilinmektedir. Özellikle Amerika ve Avrupa’da yaygınlaşan bir sosyal ağ olan Pinterest; ilk olarak 2010 yılı itibariyle geliştirilmiş bir uygulamadır. Ben Silbermann, Paul Sciarra ve Evan Sharp  tarafından Amerika’da kurulan bu sosyal ağ; hızlı bir şekilde popüler olmayı da başarmıştır.

İlk kurulduğu dönem itibariyle kısıtlı kategoriyle hizmet veren bu sosyal ağ; zaman içerisinde yapılan iyileştirme çalışmaları neticesinde çok daha kullanışlı bir özelliğe sahip olmaktadır. Esasında bu sosyal ağı diğer sosyal ağlardan ayıran en temel özellik; ‘’pinleme’’ özelliğidir. Pinleme özelliği; esasında kullanıcıların kendi görsel ya da videolarını ve farklı kullanıcılara ait görsel ya da videoları paylaşabilmeyi kapsamaktadır. Bu paylaşım özelliği Pinterest dilinde ‘’Pinlemek’’ olarak isimlendirilmektedir.

Pinterest Uygulamasının Özellikleri Nelerdir?

Esasında yeni nesil resim paylaşma ve imleme platformu olan Pinterest; son zamanların popüler uygulamaları arasında yer almaktadır. Bu uygulamada resim ya da video imleme; LIKE olarak isimlendirilirken; görsel ya da video paylaşma ise; PIN olarak isimlendirilmektedir. Pinterest özelliklesi söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda özellik çıkmaktadır. İşte bu özellikler:

  • Kendi bilgisayarınızda yer alan bir görseli paylaşmanıza olanak sağlar
  • Beğenmiş olduğunuz bir görselin bağlantısını paylaşmanıza olanak tanır
  • Bilgisayar, tablet ya da akıllı telefonlarda rahatlıkla kullanılır
  • Tam anlamıyla bir resim panosu özelliğini taşır
  • Windows ve iOS gibi platformlarla tam olarak uyumludur
  • Türkçe dil desteği bulunmaktadır

Pinterest nedir? Sorusu kapsamında bu sosyal ağı adeta bir resim panosu halinde düşünebilirsiniz. Bu resim panosuna beğendiğiniz resimleri istediğiniz zaman iğneleyebiliyorsunuz. Sizi takip eden kullanıcılar sizin resim panonuzu görebilirler. Dolayısıyla panonuza dair yorumlarda bulunabilirler.

Pinterest Platformunun Gelişimi

2015 yılı itibariyle ‘’ Özgür Platform’’ algısının hakim olmasına paralel olarak Pinterest’in kendisini güncellediği biliniyor. Bu tarihten sonra bu sosyal ağın çok daha güçlü bir şekilde kullanıcıların karşısına çıktığı da biliniyor. Yapılan en son güncellemeler sayesinde cinsiyet seçimine göre dahi sitenin görünümünün özelleştirilmesi mümkün oluyor. Yapılan bu iyileştirme ve geliştirme çalışmalarının ardından Pinterest’in 2016 yılı itibariyle dünyanın en çok tık alan siteleri arasında yer aldığını söylemek mümkün oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir