Otomasyon

Otomatik İş Yapmanın Yolu: Otomasyon

Otomasyon, başta endüstri olmak üzere yönetimde, bilimsel çalışmalarda insan vasıtası olmadan işlerin otomatik şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Bir işin makine ve insan arasında paylaştırılarak yapılması olarak da ifade edilebilir. Otomasyon sistemleri mekanik, elektrik ve bilgisayar sistemlerin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuştur.

Herhangi bir parçanın ya da ürünün üretiminin yapılması ve üretilen parçanın kontrol edilmesini sağlamaktadır.  Üretimin daha hızlı ve kaliteli olabilmesi için bu sistemler tercih edilmektedir. İnsan gücünde belli bir sınırı vardır. Makinelere kurulan bir otomasyon sistemi ile düşük maliyetli ve seri üretim yapmayı sağlaması en büyük avantajlarından biridir.

Otomasyon Çeşitleri Nelerdir?

Otomasyon birçok alanda kullanılmaktadır. Kullanım alanları ve özelliklerine otomasyon çeşitleri olarak ayrılmıştır. Bilgi teknolojileri ile bilginin saklanıp depolanmasını sağlayan bir çeşididir.

Diğer bir çeşit ise Bilgisayar destekli üretim (CAM)’dir. Bu üretim yöntemi ile üretimin planlı hazırlanarak kontrol edilmesini sağlamaktadır.  Daha çok CNC olarak bilinen bilgisayarlı sayısal kontrollü olarak makine ve parçalar üretilir.

Robotlar,  bir program ile kurulan, bir insanın yapabileceği işi yapabilen mekanik cihazlardır. İnsanların çalışması için tehlikeli ve zor işlerin olduğu yerlerde kullanılmaktadır.

Bilgisayarla bütünleşik üretim (CIM) ise birçok üretim fonksiyonunun bilgisayar ağı üzerinden kontrol edilmesidir. Böylelikle ürünün tasarımı, üretimi, kontrolü ve pazarlama işlevleri tek bir sistem üzerinden yapılmaktadır. Ürünün tasarımı ile ilgili bir değişim yapılabilmektedir. Ürünün maliyeti, üretim planları gibi konularda optimizasyonlar yapmaktadır. Bu sonuçlara göre üretim hattında yeni planlar yapılmaktadır.

Esnek üretim sistemleri (FMS) de bilgisayar destekli bir üretim olup otomatik iletim mekanizmalarının kullanıldığı güvenilir ve kaliteli bir üretim yoludur.

Otomasyon Sistemlerinin Kullanım Alanları

Otomasyon makineler, fabrikalar, tarım, hayvancılıkta kullanılmaktadır. Tarımda bahçelerin sulanması, seralarda bitkilerin dış faktörlerden etkilenmemeleri için kullanılmaktadır. Fabrikalarda ise üretimde kullanılmaktadır.  Makine otomasyonu ile insan eli değmeden üretim yapılabilmesini mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir