Obs

Obs Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

Ekran kaydetmek ve canlı yayın görüntüsü almak için kullanılan programa obs denir. İnternet aracılığıyla indirilebilecek program, hem oyun kaydetmek, hem de genel olarak sosyal medyadaki youtuber’lar tarafından canlı video çekmek için kullanılmaktadır.

Open Broadcaster Software yani kısa adıyla obs, son zamanlarda sosyal medyanın popüler hale gelmesi ve youtube videolarının daha sıklıkla çekilmeye başlamasıyla çok fazla kullanılan bir program haline gelmiştir.

Tamamen ücretsiz olması ve görüntü kalitesinin kendi bilgisayarına bağlı olarak ayarlanabilir olması Obs kullanıcıları için avantajdır.

Obs Nasıl Kullanılır?

Windows’un genel olarak tüm sürümlerini destekleyen ve bir çok özelliği barındıran obs internet üzerinden linkler aracılığıyla indirilmektedir.  İndirme işlemi bittikten sonra program otomatik olarak açılacaktır. Ekranda yayın yapılmadığına dair yazı belirecek ve programın aktif hale gelmesi için gerekli olan düzenlemelerin yapılması istenecektir. Bu düzenlemeleri yapmadan önce Obs’yi tanımak gerekir.

Obs’nin ana ekranı dört bölümden oluşmaktadır.

  • Sahneler; yayına yansıtılacak görüntünün yani canlı video akışları ve metin kısımlarının olduğu yerdir. Yayına yansıyan ilk görüntü bu bölümde ayarlanmaktadır.
  • Ses mikseri; ses düzeyinin ayarlanması ve ses kısma mevcuttur.
  • Kontrol panelinde videonun başlatılıp, durdurulmasını sağlayan düğmeler bulunmaktadır.
  • Değişim kısmında ise, canlı bir video izleme ekranı bulunmaktadır. Ara yüzü karanlık ve aydınlık olarak iki ayrı tema halindedir. Soldaki ekranda aktif olmayan videolar değiştirilip düzenlenebilirken, sağdaki ekranda ise aktif olan yani canlı yayındaki videolar değiştirilebilmektedir.

Obs Studio Nedir? Obs’den Farkı Var Mıdır?

Obs Studio, obs’nin sıfırdan yazılmış halidir. Orijinal obs’de bulunmayan özellikleri bulunan programda çoklu platform özelliği ve çok daha güçlü API bulunmaktadır. Obs studio, Obs’nin gelişmiş bir versiyonu olup, tıpkı Obs gibi ücretsizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir