Muhasebe Programı

Muhasebe Programı Nedir?

Muhasebe bir işletmenin mali işlemlerini kaydeden, sınıflandıran, özetleyerek rapor halinde sunan ve sonuçları yorumlayan bir bilim dalıdır. Muhasebe programı ise işletmelerin muhasebe işlerini bilgisayar ile yapmalarına olanak sağlayan programlardır. Eskiden defterler ve Excel programı ile tutulan muhasebe bu programların gelişmesiyle daha hızlı ve verimli bir şekilde tutulmaya başlanmıştır.

1994 yılında kullanılmaya başlayan muhasebe programları günümüzdeki modern yazılımlar sayesinde şirketlerin bütün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde gelişmiştir. Kasa banka çıkışı, alacak verecek çek ve senetlerin takip edilmesi, banka işlerinin takibi, alış ve satışları kaydetme, müşterilere ait mali kayıtların tutulması gibi birçok konuda işletmelere destek sağlar.

Hangi Muhasebe Programını Tercih Etmeliyiz?

Piyasada çok sayıda muhasebe programı bulunmaktadır. Bu programlar zaman içerisinde farklı ihtiyaçları karşılamak için geliştirilmiş ve satışa sunulmuştur. Birçoğu işletmenin belli mali işlerini karşılayacak özelliktedir. Daha çok detay içeren çeşitli muhasebe programları da mevcuttur.  Bu programlar özellikle büyük şirketlere sağladığı avantajlar nedeniyle daha çok tercih edilir.

Günümüzde şirketlerin faaliyet alanlarına ve ihtiyaçlarına göre özel olarak geliştirmiş olan muhasebe programlarının kullanımı daha çok artmaktadır. Bu yüzden muhasebe programı kullanmaya başlamadan önce şirketin ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalı ve buna göre bir tercih yapılmalıdır. Gerekirse istenilen özelliklerdeki muhasebe programı özel olarak yazılım firmalarına hazırlatılmalıdır. Muhasebe programında bulunması istenen ek özellikler arttıkça programının fiyatı da buna göre değişiklik gösterecektir.

Muhasebe Programı Çeşitleri Nelerdir?

Muhasebe programlarını ön muhasebe programları, ticari ve mali müşavir muhasebe programları, ERP muhasebe programları ve özel muhasebe programları olarak sınıflandırmak mümkündür. Başlıca kullanılan muhasebe programları arasında ise ETA, Akınsoft, Asistan, Atia, Aymet, Bilsoft, Datasoft, Logo, Luca, Netsis, Micro ve Orka gibi programlar sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir