Forum Siteleri

Bilgi Paylaşmanın Yeni Yolu: Forum

Bilgi, paylaştıkça çoğalır. Günümüzde bilgiye ulaşmak eskiye oranla çok daha kolay bir hale gelmiştir. İnternetin hayatımıza girmesi ile her şey parmaklarımızın uzaklığında bulunmaktadır. Bilgiyi paylaşmanın bir yolu olan forum sayfası(sitesi) ; internet ortamında üye olunarak mesajların gönderildiği bir platformdur. Bu platformlar hayatımızın bir parçası olmuşlardır. Bu sayfalara girdikten sonra bir kategori seçimi yapılır. Bu seçime göre bir konu belirlenerek üye olan kullanıcılar düşüncelerini yazarlar.

Kullanıcılar merak ettikleri ya da yardıma ihtiyacı bir konuyu sorarak diğer kullanıcıların düşüncelerini öğrenirler. Sanal bir dünyada bilgi ve tecrübe alışverişi yapılmak olarak da tanımlanabilir. Özellikle ders konusunda, bilgisayarda yaşanan sorunlar üzerine sayfalar açılmaktadır. Bu platformlarda yeni bilgiler öğrenerek farklı bir bakış açısı ile bakmanızı sağlar.  Bu tür sayfaların kurulması için ücretsiz yazılımlar bulunmaktadır.

Forumu Oluşturan Unsurlar Nelerdir?

Forum sayfaları bir kişi ya da kişiler tarafından oluşturulmakta ve yönetilmektedir.  En üst seviyede yetkiye sahip olan kişi admin yani yönetici bulunmaktadır. Üye onayları, yeni forumlar oluşturmak gibi yetkileri vardır. Bir alt seviyede moderatörler bulunmaktadır. Görev olarak postaların takibi, onaylanması işlerini yapmaktadır. Birde bu sayfalara mesaj atan kullanıcılar yan üyeler bulunmaktadır.

Forum Siteleri Özellikleri Nelerdir?

Forum sitelerinin de bazı özellikleri vardır. Sayfa üzerinde yayınlanan dosyalara erişebilmek için üye olmak gerekmektedir. Eğer üye değilseniz her mesajı okuyamazsınız. Mesaj atmak istiyorsanız önce üye olmalısınız. Attığınız mesajlarınızı değiştirebilirsiniz.  Yöneticilerin attığınız mesajları değiştirme ve silme yetkisine sahiptirler. Mesajlaşırken konu başlığı hakkında cevap yazmalısınız. Yazdığınız mesaj konu ile ilgili değil ise mesajlarınız silinebilir. Sayfa üzerinde arama yapabilirsiniz. Önceden konuşulmuş bir konu hakkında ya da üye adını bildiğiniz kişilerin mesajlarını okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir