Bilişim Teknolojileri

İnsan Hayatını Kolaylaştıran Teknolojisi: Bilişim Teknolojisi

Bilişim teknolojileri, bilgilerin bir araya toplanıp depolayan, ardından bu bilgilerin ağlar aracı ile iletilmesini sağlayarak kullanıcıların hizmetine sunan içine iletişim ve bilgisayar dahil bütün teknolojileri kapsamaktadır. Sadece bilgisayar sistemi ile ilgili değildir. İletişim ve bilgisayarın birlikte oluşturduğu bir hizmettir.

Bilişim teknolojisi günlük hayatımızda bize çok yardımcı olmaktadır. Aranan bilgiye zaman ve mekan fark etmeksizin her yerde ulaşabilmemizi sağlamaktadır. Bu kadar hızlı ulaşması aynı zamanda yeni düşüncelerin ve olguların üretilmesini de hızlandırmaktadır.  Bu hizmet çeşitli kategoriden oluşmaktadır. Bu kategoriler yazılım, hizmetler, donanım ve ekipmanlar olmak üzere dört kategori bulunmaktadır.

Bilişim Teknolojisinin Faydaları

Sanayi devriminin bulunduğu zaman halka sanayi toplumu adı verilmişti. Günümüzde ise bu kavram yerini bilişim toplumuna bırakmıştır.  Rekabet her geçen gün her alanda artmaktadır. Özellikler bilişim teknolojileri kurumlar ve firmalar için çok önemlidir. Bu teknolojinin sağladığı en büyük fayda bilgi aktarımını hızlandırır. Böylelikle kurumların performanslarını arttırırken zaman verimli kullanılmaktadır.

Üretim için ayrılan gider kalemlerinin de azalmasını sağlar.  Başka bir ifade ile üretim maliyetlerini azaltmaktadır. Bir kurumda bilişim teknolojisinden yararlanılması hatasız üretim hem de karar verme hızlarının artmasını sağlamaktadır.  Cebimizdeki telefonlardan, kullandığımız bilgisayarlara kadar her şey bu teknolojinin ürünüdür.

Bilişim Teknolojileri Nerelerde Kullanılmaktadır?

Bilişim teknolojileri hayatımızda eğitim, iletişim, endüstri gibi daha birçok alanda kullanılmaktadır. Cep telefonları ve sosyal medyalar iletişim alanında en çok kullanılan alanlardır. İnternet üzerinden verilen online eğitimlerde eğitim alanında bilişimin bir ürünüdür.

Endüstri de ise süreçlerin kontrol altında olmasını sağlama, ölçme, kontrol ve testlerin daha kolay yapılmasını sağlamaktadır. Bunların yanında hesap makineleri, kablolar, televizyon, radyo, oyun konsolları, tabletler bu teknolojinin bir ürünüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir